Komu pomáháte

Šperky nakupuji přímo od mých dvou kamarádů šperkařů z Cusca.

V Cuscu žijí skoro všichni obyvatelé z turismu a bohužel je pandemie velmi zasáhla. O to větší mám radost, že jim a jejich rodinám teď můžeme takhle pomáhat. Šperky nakupuji přímo od nich a jde jim tedy zhruba 60% z ceny šperku. Do ceny se pak samozřejmě počítá ještě doprava, clo a opuncování Puncovním Úřadem...

Více o každém šperkaři nejdete v sekci O nás.

 

Dále pak od června 2021 jde 5% z každého prodeje, jak šperků, tak i konzultací, na podporu jednoho krásného projektu: Casitahuaran.

 experiencia-culinaria

 

Majitelkou Casitahuaran je hrdinka Tania Herrea, Casita patřila její rodině minulých 50 let, během nichž získali bohaté zkušenosti v zemědělství, práci v komunitě a životě na venkově. Do svých postupů vsazují původní incký mandát Ayni (vzájemnost a reciprocita, doslova výměna energií mezi lidmi, přírodou a vesmírem). Za dob inckého impéria se jednalo o vzájemnou neplacenou práci.

Poslední 4 roky soustředili všechnu svoji práci na realizaci širšího projektu, který zahrnuje turismus, zemědělství a lokální podporu studentů a komunity. Berou také v potaz klimatické změny v Posvátném údolí v okolí Cusca.


casita-huaran-12Jejich filozofie a práce má tyto 4 základní pilíře:

 1. Udržitelný turismus:
  vědomé užívání zdrojů, snížení na minimum produkce špatně rozložitelného odpadu, využívání místních zdrojů bez jejich zneužívání. Turismus tak může fungovat jako dobrý zdroj příjmů, aniž by ochuzovali místní půdu nebo znečišťovali životní prostředí.

 2. Ekologické zemědělství:
  péče o vodu a rostliny, permakultura, výsadba stromů a další

 3. Pro komunitu:
  nabízí kapacitace zdarma pro místní lidi v péči o životní prostředí a přírodní zdroje

 4. Kulturní centrum:
  domek (který je nyní ve výstavbě) bude sloužit jako druhý domov pro děti – mladé studenty, v kterém najdou další rodinu a podporu pro získání svého vzdělání a kvalifikace. 

 
Projekt má tedy 3 části: kulturní a vzdělávací centrum, farmu a penzion.colaboradores-2

 Jak Tanya říká: "Tímto způsobem bychom chtěli zapojit nejen naši rodinu, ale i všechny ostatní, kteří chtějí být součástí tohoto projektu a dosáhnout toho, aby lidé viděli toto centrum jako místo plné snů a naděje."

Jde o rozsáhlejší projekt a věřím, že v budoucnu budeme spolupracovat i v rámci dobrovolničení a vzájemného kulturního obohacení.

 

crux-1-1024x1024Pro začátek jsem pro finanční pomoc vybrala sektor Kvalifikace studentů. Jsou to právě děti z vyšších oblastí, které se do Huaranu přicházejí učit, nemají tam žádné zázemí, mnohdy jsou nucené od mala tvrdě pracovat, nemají kvalitní stravu, podporu ani vhodné podmínky pro studium. Je potřeba jim pomoc a právě to se svým centrem dělá Tania už několik let. 

Dávají jim kvalitní místní stravu, zázemí pro studium, ubytování a kapacitace a semináře pro jejich pozdější kvalifikaci (např. v oblasti permakultury, kuchař, pekař atd.). Tím i možnost lepší budoucnosti.

 


Podívejte se na informační video v Aj a Šj:


Jejich Fb stránky najdete zde a Ig zde.Děkujeme za vaši pomoc!

Zpět do obchodu